AustralienNu live
·Australske banker understøttes nu via CDR.Forbindelser til australske banker via Consumer Data Right (CDR) er nu live.Se australske banker
BankSync
Priser
Log indPrøv gratis
Dækning i hele verden
banker i over 40 lande
14.000+ banker →
Logo for ChaseChase
Logo for Bank of AmericaBank of America
Logo for Wells FargoWells Fargo
Logo for Capital One
Logo for CommBankCommBank
Logo for WestpacWestpac
Logo for ANZANZ
Logo for NAB
Logo for Macquarie
Logo for Up
Logo for RBC
Logo for Scotiabank
Logo for CIBC
Chase
Bank of America
Wells Fargo
CommBank
Westpac
ANZ
BankSync

Bankdata til regneark, Notion, databaser og AI-agenter. 14.000+ pengeinstitutter i hele verden.

Flagbase Pty LtdLevel 1/63–73 Ann StSurry Hills, New South Wales, 2010, Australia

Produkt

  • Bank Feeds
  • Document Extractor
  • Enrichments
  • Dashboards
  • Tables
  • Automations
  • Ask Penny
  • Til rådgivere
  • Investeringer og krypto
  • Integrationer
  • Markedsplads
  • Priser

Udviklere

  • Udviklerhub
  • MCP-server
  • CLI
  • SimpleFIN
  • API-reference
  • MCP-opsætning
  • Vejledninger

Synkronisér til

  • Google Sheets
  • Notion
  • Airtable
  • Excel
  • Saldi og beholdninger
  • Alle banktransaktioner

Løsninger

  • Bogholdere og revisorer
  • Økonomiske planlæggere
  • Deltids-CFO’er
  • Finansielle rådgivere
  • Bankfeeds til mange klienter
  • Enterprise
  • Find en revisor eller bogholder
  • Alle anvendelser

Sammenlign

  • Xero
  • QuickBooks
  • Monarch Money
  • Rocket Money
  • Alle sammenligninger

Virksomhed

  • Sikkerhed
  • Data og AI-privatliv
  • Compliance
  • Bankdækning
  • Blog
  • Gratis værktøjer
  • Affiliate-program
  • Support
  • Kontakt
Alle systemer kører© 2026 BankSyncEn del af Flagbase
PrivatlivDine privatlivsvalgVilkårCompliance
SprogDansk

Sprog

  • Bahasa Indonesia
  • Dansk
  • Deutsch
  • English
  • Español
  • Français
  • Italiano
  • Nederlands
  • Norsk bokmål
  • Polski
  • Português
  • Suomi
  • Svenska
  • עברית
  • العربية
  • हिन्दी
  • 한국어
  • 中文
  • 日本語
Forside / Værktøjer

Nettoformueberegner

Alt, hvad du ejer, minus alt, hvad du skylder, opdelt i det, der er likvidt i dag, og det, der er bundet i ejendom eller pension.

Sådan beregnes det

Sådan beregnes det

Aktiver minus passiver

Hvert aktiv til det, det kan sælges for i dag, og hver gæld til den aktuelle indfrielsessum. Forholdet mellem gæld og aktiver er det mere nyttige tal over tid: nettoformuen kan stige alene, fordi et hus er blevet vurderet højere.

nettoformue = aktiver − passiver

Likvidt er ikke det samme som stort

Kontanter og aktier kan bruges inden for få dage. Ejendom tager måneder at sælge og koster 3–6 % i salgsomkostninger. Pensionsopsparinger er som regel utilgængelige i årtier og opgøres før skat, så det beløb, du kan bruge, er lavere end den viste saldo.

Regneeksempel: En husstand med boliglån og billån▾
Inddata
Aktiver1.000.000 $
Boliglån520.000 $
Anden gæld44.500 $
Resultat
Nettoformue435.500 $
Likvidt75.000 $
Gæld i forhold til aktiver56 %

Tre fjerdedele af aktiverne er huset og pensionsopsparingen. Et likviditetschok skal klares med de 75.000 $, ikke de 435.500 $.

Hvad beregningen forudsætter▾
  • Aktiver er værdisat til det, de kan sælges for i dag.
  • Pensionsopsparinger vises før skat.
  • Salgsomkostninger på ejendom er ikke medregnet.
  • Fremtidig indkomst og pension tæller ikke som aktiver her.
Hvor det ofte går galt▾
  • Tæller du en bil med til købsprisen i stedet for gensalgsværdien, overvurderer du nettoformuen med tusinder fra det første år.
  • Pensionsopsparinger før skat er ikke penge, du kan bruge – med en marginalskat på 30 % er en saldo på 120.000 $ nærmere 84.000 $ i hånden.
  • Stigende boligpriser pynter på nettoformuen uden at ændre noget af det, du kan bruge; forholdet mellem gæld og aktiver bevæger sig ikke på samme måde.

Spørgsmål

What should I include in net worth?

▾

Alt med en gensalgsværdi og al gæld, du skylder: kontanter, investeringer, pensionsopsparinger, ejendom, køretøjer, boliglån, studie- og billån, kreditkort. Udelad fremtidig indkomst og alt, du ikke kan sælge.

How do I value my house?

▾

Brug et forsigtigt, nyligt sammenligneligt salg, ikke en automatisk vurdering på sit højeste. Husk så, at et salg koster 3–6 % i mæglersalær og skatter, så den friværdi, du faktisk kan realisere, er lavere end tallet her.

Should I include my pension or superannuation?

▾

Ja, som et aktiv – det er rigtige penge, du ejer. Hold dem bare adskilt fra likvide aktiver, når du planlægger, fordi de som regel ikke er tilgængelige før en bestemt pensionsalder og beskattes ved udbetaling.

Is a negative net worth normal?

▾

Det er almindeligt i årene lige efter studiet eller det første boliglån, hvor gælden er ny, og aktivet ikke er steget i værdi. Det afgørende er retningen over et år, ikke fortegnet i en enkelt måned.

How often should I check this?

▾

Hvert kvartal er nok. Hver måned gør markedsstøj til et humør, og de kategorier, der rykker sig mærkbart – restgæld på boliglånet, pensionsindbetalinger – bevæger sig alligevel i et kvartalsvist tempo.

Why track debt-to-assets as well?

▾

Fordi nettoformuen kan stige alene på grund af en ny vurdering af ejendommen, mens din reelle situation er uændret. Forholdet mellem det, du skylder, og det, du ejer, viser, hvor stor en del af din balance der er lånt – og det er den, en rentestigning rammer.

Relaterede værktøjer

  • Beregner for opsparingsrate
  • Gældsafviklingsberegner – lavine vs. snebold
  • Beregner for aktivfordeling

Kilder

  • Federal Reserve — Survey of Consumer Finances
  • ASIC MoneySmart — Net worth
  • MoneyHelper — Managing money

This calculator does arithmetic on the figures you enter. It does not account for tax, fees, or your personal circumstances.

T0
US$
US$
US$
US$
US$
US$

Nettoformue

435.500 US$

56 % af dine aktiver er finansieret med gæld

Aktiver
1.000.000 US$
Gæld
564.500 US$
Likvidt, kan bruges i dag
75.000 US$
Kontanter: 15.000 US$Investeringer: 60.000 US$Pension: 120.000 US$Ejendom: 780.000 US$Andet: 25.000 US$1.000.000 US$
Hvor aktiverne ligger
Opdeling af Nettoformue
Kontanter15.000 US$
Investeringer60.000 US$
Pension120.000 US$
Ejendom780.000 US$
Andet25.000 US$
Boliglån-520.000 US$
Studielån-18.000 US$
Billån-22.000 US$
Kreditkort-4.500,00 US$
Nettoformue435.500 US$
  • Pensionsopsparinger er før skat – det beløb, du kan bruge, er lavere end vist.

En nettoformue på 435.500 $ er her 55 % finansieret med gæld, og kun 75.000 $ af den kan bruges i denne uge.

Eksportér dine rigtige tal til Sheetsbudgeting